خدمات کلینیک

ونیر

عدم وجود لبخند زيبا می تواند روی تمام جنبه های زندگی و موقعيت های شغلی و اجتماعی اثر بگذارد. از این رو دندانپزشکان ابزارهايی فراهم کرده اند که می تواند در زندگی شما نقش بسزايی داشته باشد، البته با روش هايی که با انتظارات بيماران و بودجه ی مالی آنها همخوانی داشته باشد. ونير بخشی از دندانپزشکی زيبايی است که در آن لايه ی نازکی از کامپوزيت یا پرسلن (طبق رنگ دندان ) بر روی سطح نمايان دندان قرار می گيرد تا مينا را بپوشاند ، نا همواری ها را هموار کند ، فضاهای باز را بپوشاند ، تغيير رنگ ، پريدگی يا ترک را برطرف کند . گرچه ونيرها به لحاظ سفيد و براق و منظم کردن لبخند، در دسته ی دندانپزشکی زيبايی قرار می گيرد اما تا حدی هم سطح دندان آسيب دیده را حفاظت می کنند و ممکن است نياز به درمان های وسيع را برطرف کند.

دندان شیری

برخلاف تفکر عامیانه مردم که تصور می‌کنند دندان شیری عصب ندارد، دندان شیری نیز مانند دندان دائمی دارای پالپ (عروق خونی + اعصاب) است. وقتی دندان شیری پوسیده شده و به موقع برای ترمیم آن اقدام نشود این پوسیدگی پیشرفت کرده و پالپ و اعصاب دندان را درگیر می‌کند که می‌تواند به درد شدید یا بروز آبسه یا فسیتول منجر شود. بسته به شدت و مدت زمان درگیری پالپ، درمان دندان متفاوت است. درمان می‌تواند از عصب‌کشی سطحی (پالپوتومی) تا عصب‌کشی داخل کانال ریشه (پالپ‌ کوتومی) متفاوت باشد. در صورتی که پزشک تشخیص دهد که دندان عصب‌کشی شود والدین باید درمان را بپذیرند چرا که در غیر اینصورت احتمال بروز اورژانس‌هایی مثل آبسه یا درد شدید افزایش می‌یابد.

انواع درمان با اینویزالاین(ارتودنسی نامرئی)

ابزار ارتودنسی: هر چیزی که به دندان شما وصل شود و دندانها را حرکت دهد یا بایت را اصلاح کند، ابزار ارتودنسی است. آرچ وایر: سیم اصلی که به براکتها متصل شده و از براکتی به براکت دیگر کشیده میشود. بند ارتودنسی: یک حلقه فلزی نازک است که معمولا جنس آن از استیل ضد زنگ بوده و برای محکم کردن براکت ارتودنسی به دندان استفاده میشود. بند در حالی که براکت ارتودنسی به آن جوش خورده یا لحیم شده، به دقت مطابق با شکل دندان تنظیم شده و سپس به جای خود ثابت میشود. باند: مهر و مومی است که توسط سمنت ارتودنسی ایجاد میشود و ابزار ارتودنسی را به دندان میچسباند.

راه‌های تشخیص و درمان دندان قروچه

اغلب مردم دندان‌های خود را هر از گاهی به هم می‌سایند یا بر هم فشار می‌دهند. ساییدن دندان‌ها روی هم یا دندان قروچه که نام علمی آن براکسیزم (bruxism) است، اگر گهگاه رخ دهد موجب بروز مشکل نمی‌شود، اما اگر دندان قروچه به طور منظم و زیاد رخ دهد یا به عادت تبدیل شود، می‌تواند باعث آسیب جدی به دندان و سیستم فکی دهان شود. اگرچه دندان قروچه می‌تواند در اثر اضطراب و اسرتس ایجاد شود، اما بیشتر هنگام خواب اتفاق افتاده و در بسیاری مواقع علت آن ناهنجاری‌های دندانی فکی، از دست رفتن دندان‌ها، تماس نامناسب دندان‌ها و دندان‌های کج شده است. .